Příkrmy z více druhů potravin

Vařená mrkev s bramborem

Ingredience:

  • 100 g oloupaných brambor
  • 50 g mrkve
  • 1 čajová lžička slunečnicového, olivového nebo kukuřičného oleje

Omyté oloupané a znovu omyté brambory a mrkev nakrájejte, zalijte vodou tak, aby je právě pokrývala. Uvařte pod pokličkou do měkka. Slijte zbylou vodu a přidejte olej. Rozetřete vidličkou, případně přidejte trochu mléka.

Podobné příkrmy například z:

  • Brambor s brokolicí
  • Brambor s květákem
  • Mrkve s květákem
  • Květáku s hráškem

Zeleninový příkrm ze 3-4 druhů zeleniny

Ingredience:

  • 150 g 3-4 druhů zeleniny
  • 1 čajová lžička slunečnicového, olivového nebo kukuřičného oleje

Výběr zeleniny obměňujte podle situace na trhu /brambory, cuketa, dýně, hrášek, kapusta, kedlubna, květák, mrkev, petržel, rajče, špenát, zelené fazolky/, nebo použijte některou mraženou zeleninovou směs (bez hub), z níž můžete odebírat množství dle potřeby. Nepoužívejte konzervovanou nebo sušenou zeleninu.

Dobře očištěnou a umytou zeleninu pokrájejte na malé kousky a uvařte v malém množství vody do měkka. Slijte zbylou vodu a přidejte olej. Uvařenou zeleninu rozetřete vidličkou.


ZELENINOVÁ POLÉVKA

Polévku připravte použitím polovičního množství zeleniny podle některého z receptů pro příkrmy. Zeleninu dejte vařit asi do 300 ml vody. Uvařenou zeleninu rozmixujte i s vodou, ve které se vařila. Přidejte 1 čajovou lžičku oleje. Přidávejte maso nebo žloutek.

Maso uvařte do měkka. Nakrájejte jej na drobno. Zprvu 1 později 2 vrchovaté lžíce masa přidejte do zeleninového příkrmu pro dovaření. Přidejte velmi jemně nasekané maso do příkrmu rozetřeného vidličkou.

Vejce vařte 10 minut, oddělte žloutek a rozetřete. Přidejte do zeleninového příkrmu.


DRŮBEŽÍ PŘÍKRM SE ZELENINOU

Nakrájenou mrkev, celer, petržel, brokolici, květák a kousek krůtího masa uvařte do měkka. Přidejte lžičku oleje a rozetřete jemně vidličkou. Podle potřeby přidejte trochu vody nebo šťávu z mrkve nebo pokračovací mléko. 


KOUSKOVITÉ PŘÍKRMY

Uvařte zeleninový příkrm z potravin, které již dítě dobře jí. Před rozetřením odložte malé množství zeleniny stranou. Rozmačkejte většinu příkrmu vidličkou a přidejte odložené měkké kousky zeleniny. Postupně zvyšujte množství nerozmačkané zeleniny.