Průjem a zvracení

Mezi nejčastější zdravotní problémy, se kterými se u dětí setkáváme, jsou zvracení a průjem.

Při zvracení se snažíme dítěti dodat potřebné tekutiny. Začínáme ledovými roztoky - např. Kulíšek, ledová minerálka, Mattoni nebo čaj po jednotlivých lžičkách. Postupně zvyšujeme frekvenci a počet lžiček tekutin.

Pokud dítě přestane zvracet, přidáme suchar, piškot, bramborovou kaši, další den např. těstoviny, brambor, atd. Pokud ale dítě tekutiny zvrací i dále, vyhledáme lékařskou pomoc, lékař posoudí stupeň dehydratace a doporučí další postup.

V létě se často setkáváme s průjmy. Je důležité, zejména u nejmenších dětí, které již nejsou kojené, vynechat ze stravy zcela mléko. Kojencům doporučujeme rýžový odvar, starším kojencům a batolatům rýži s mrkví, rozmačkaný banán s nastrouhanými jablky. První den doporučuji nedávat ani lepek - tj. piškot, rohlík. U nejmenších nekojených dětí je výhodou přechodně podat bezlaktózové mléko, které je v lékárnách k dostání pod názvy Nutrilon low lactose, AL 110.Alternativou pro zlepšení stolic je příprava klasických kojeneckých formulí (Nutrilon, Beba, Sunar)do rýžového odvaru (1-2 lžíce rýže vaříme do měkka cca v ½ l vody, přepasírujeme a odvar použijeme k přípravě mléka.

Od začátku je dobré zakoupit v lékárně některé z probiotik - Laktobacílky, Enterol, Biopron a podávat dle doporučení v příbalovém letáku.