Kompletní hlavní jídla pro starší kojence

Maso - zelenina - brambory

Ingredience:

  • 100 g oloupaných brambor
  • 50 g očištěné mrkve /cuketa, kedluben, zelí, kapusta, hrášek/
  • 40 g vařeného libového masa /hovězí, drůbeží, králík, drůbeží játra/
  • 1 čajová lžička slunečnicového, olivového nebo kukuřičného oleje

Nakrájejte brambory a zeleninu uduste v malém množství vody do měkka. Rozetřete vidličkou a přidejte nadrobno nasekané vařené libové maso.


Vařené maso - špenát - bramborová kaše

Ingredience:

  • 100 g oloupaných brambor
  • 100 g vařeného špenátového protlaku
  • 40 g vařeného libového masa /hovězí, drůbež, králík, drůbeží játra/
  • 2 čajové lžičky slunečnicového, olivového nebo kukuřičného oleje

Brambory omyjte, oškrábejte, znovu důkladně omyjte, nakrájejte na drobné kousky. Dejte vařit do trošky horké vody tak, aby všechny kousky byly právě ponořené uvařenou do měkka prolisujte a s olejem a trochou pokračovacího mléka vymíchejte do hladké kaše. Na talíř dejte zvlášť kaši, špenát a maso.


Kuře se zeleninou

Uvařte 1 střední mrkev, 1 růžičku květáku, 1 růžičku kapusty a kousek kuřecího masa. Maso jemně nakrájejte, ostatní rozmačkejte vidličkou. Přidejte hrst vařené rýže či těstovin a lžičku rostlinného oleje. 


Zapečené filé se zeleninou /po prvním roce

Dušené filé rozeberte a přesvědčte se, že neobsahuje kosti. Do misky vytřené olejem naklaďte filé, na kousky nakrájenou vařenou zeleninu a vařené rozmačkané brambory promíchané s tvrdým nastrouhaným sýrem. Vše zalijte rozšlehaným vajíčkem a dejte zapéci do trouby. 


Brambory nebo rýže s pórkem a masem

Na 2 lžičky rozpáleného oleje dejte na kolečka nakrájený pórek, rozkrájené oloupané rajče a nadrobno nakrájenou mrkev. Podlijte vodou a poduste do měkka. Přidejte nadrobno nasekané vařené maso a vařenou rýži nebo brambory, podejte smíchané nebo zvlášť. Můžete také rozmixovat zeleninu a touto omáčkou polít nadrobno nasekané vařené maso a na kostičky nakrájené, do měkka uvařené brambory, rýži nebo těstoviny.